środa, 27 marca 2019

Nauka czekania i socjalizacja psa

Szanowni Czytelnicy, przez kilka ostatnich moich szkoleń przewinął się problem niecierpliwości/ zbytniego podekscytowania psa i w związku z tym chciałbym zwrócić uwagę na dwa aspekty:

1. Nauka czekania

 Dlaczego nauka czekania jest ważna? Pies ma szanse wejść w stan spokojny umysłu, uczy się szacunku do przewodnika, potrafi sam w krótkim czasie poradzić sobie ze swoją ekscytacją bodźcami zewnętrznymi. Naukę czekania rozpoczynamy od kilkunastu sekund do minut a w przypadku wyjścia do pracy pies czeka na właściciela np. 8-10 godzin ale zawsze czeka w jakimś celu, na coś - wydarzenie, aktywność, posiłek, smakołyk, przytulenie/ pochwała itd. 
Spokojny stan umysłu pozwala funkcjonować psu i człowiekowi na poziomie instynktownym

Kilka przykładów:
Mój buldog Bary czeka na wyjście na spacer w tym przypadku ok. 20-30 min, w tym czasie można wykonać np. podstawowe czynności po powrocie z pracy.

Czekanie na spacer Beksa

Czekanie na posiłek Bary

Fajka czeka przed wejściem do domu po spacerze, jest to forma wyciszenia, tak aby nie wejść podekscytowanym np. w nowe miejsce.

Tensie czeka na wyjazd w plener, szwajcarski pies pasterski

2. Socjalizacja psa

Jeśli będziemy dostarczali naszemu pupilowi różnorodne bodźce zewnętrzne w codziennym życiu, to wówczas będzie to dla niego normalne, będzie reagował spokojnie, natomiast w przeciwnym razie, gdy odseparujemy psa kierując się własnymi obawami pies będzie reagował nadmierną ekscytacją co przerodzi się w agresję, strach, nadpobudliwość, stres itd. 
Dlatego warto zapewnić pupilowi dostęp do nowych form kontaktów i zapewniając ze swojej strony poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jego uwaga winna być skoncentrowana na przewodniku. Jeśli się zdecydujesz czeka cię niesamowita podróż, pełna łez, ale przede wszystkim śmiechu i odwzajemnionej miłości.

Kilka przykładów:
Bary w metrze :) 

Bary na Polach Mokotowskich

wspólny wypad do lasu

Tosia z Barym na spacerze

Najważniejsze !!! dostarczanie bodźców nie polega na zostawieniu psów samych sobie, a niech się wyszaleją, nad spokojem w naszym stadzie czuwamy my, spokojnie i asertywnie reagując na każdy przejaw przyszłego konfliktu w przeciwnym razie osiągniemy efekt odwrotny do zakładanego.

Możemy również poprzez psa z dobrą energią patrz. pkt.4, wpływać na ukształtowanie zachowań/ energii psa nie przejawiającego tych cech.
Bary pomaga znaleźć spokojny stan Mafii Beagle.

dziękuję za poświęcony czas !
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz