środa, 27 marca 2019

nauka zachowania na spacerze

Poruszę kwestię zachowania na spacerze, który jest pierwszym sygnalizowanym problemem przez właścicieli.
Zobrazujmy sobie problem
Tensie gryzie smycz i ciągnie na spacerze.

Jak zmienić swoje zachowanie? NIE PSA!
Zachowanie psa jest odbiciem waszej energii.

Zapewniając psu na wszystkich płaszczyznach jego potrzeby aktywność, pożywienie, komfort i bezpieczeństwo w formie ustalonych zasad i rytmu biologicznego uzyskamy efekt emocjonalnie stabilnego psa poddanego przewodnikowi.

Co udało się uzyskać po dwóch spotkaniach przy bardzo chętnie i z zaangażowaniem pracujących właścicielach. (to należy podkreślić)

jazda na rowerze, aby pozbawić fizycznej siły i łatwiej wyciszyć umysł pupila.

wspólne swobodne spacery z innymi psami

I efekt, spokojny spacer ze zrelaksowanym psem.

Jeżeli mamy problem z własnymi rękoma i to my ciągniemy psa i wprowadzamy napięcie, to należy przymocować smycz do naszego pasa.
Bary na spacerze przypięty do pasa.

Jeśli macie problemy we wzajemnym funkcjonowaniu z waszym pupilem zapraszam serdecznie do kontaktu. Wszystko ulegnie zmianie jeśli tylko będziecie tego chcieli nikt za Was tego nie zrobi, a radość będzie wielka z naszych pociech.

Na zakończenie wycieramy naszemu pupilowi łapy po spacerze.
Do zobaczenia!







Nauka czekania i socjalizacja psa

Szanowni Czytelnicy, przez kilka ostatnich moich szkoleń przewinął się problem niecierpliwości/ zbytniego podekscytowania psa i w związku z tym chciałbym zwrócić uwagę na dwa aspekty:

1. Nauka czekania

 Dlaczego nauka czekania jest ważna? Pies ma szanse wejść w stan spokojny umysłu, uczy się szacunku do przewodnika, potrafi sam w krótkim czasie poradzić sobie ze swoją ekscytacją bodźcami zewnętrznymi. Naukę czekania rozpoczynamy od kilkunastu sekund do minut a w przypadku wyjścia do pracy pies czeka na właściciela np. 8-10 godzin ale zawsze czeka w jakimś celu, na coś - wydarzenie, aktywność, posiłek, smakołyk, przytulenie/ pochwała itd. 
Spokojny stan umysłu pozwala funkcjonować psu i człowiekowi na poziomie instynktownym

Kilka przykładów:
Mój buldog Bary czeka na wyjście na spacer w tym przypadku ok. 20-30 min, w tym czasie można wykonać np. podstawowe czynności po powrocie z pracy.

Czekanie na spacer Beksa

Czekanie na posiłek Bary

Fajka czeka przed wejściem do domu po spacerze, jest to forma wyciszenia, tak aby nie wejść podekscytowanym np. w nowe miejsce.

Tensie czeka na wyjazd w plener, szwajcarski pies pasterski

2. Socjalizacja psa

Jeśli będziemy dostarczali naszemu pupilowi różnorodne bodźce zewnętrzne w codziennym życiu, to wówczas będzie to dla niego normalne, będzie reagował spokojnie, natomiast w przeciwnym razie, gdy odseparujemy psa kierując się własnymi obawami pies będzie reagował nadmierną ekscytacją co przerodzi się w agresję, strach, nadpobudliwość, stres itd. 
Dlatego warto zapewnić pupilowi dostęp do nowych form kontaktów i zapewniając ze swojej strony poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jego uwaga winna być skoncentrowana na przewodniku. Jeśli się zdecydujesz czeka cię niesamowita podróż, pełna łez, ale przede wszystkim śmiechu i odwzajemnionej miłości.

Kilka przykładów:
Bary w metrze :) 

Bary na Polach Mokotowskich

wspólny wypad do lasu

Tosia z Barym na spacerze

Najważniejsze !!! dostarczanie bodźców nie polega na zostawieniu psów samych sobie, a niech się wyszaleją, nad spokojem w naszym stadzie czuwamy my, spokojnie i asertywnie reagując na każdy przejaw przyszłego konfliktu w przeciwnym razie osiągniemy efekt odwrotny do zakładanego.

Możemy również poprzez psa z dobrą energią patrz. pkt.4, wpływać na ukształtowanie zachowań/ energii psa nie przejawiającego tych cech.
Bary pomaga znaleźć spokojny stan Mafii Beagle.

dziękuję za poświęcony czas !
 


stany umysłu psa

Jeśli staniemy oko w oko z psem to spotkamy się z niżej wymienionymi stanami umysłu psa:

cztery stany umysłu psa
  1. atak – agresja
  2. ucieczka – strach
  3. unikanie – niepewność
  4. poddanie, kapitulacja, posłuszeństwo, uległość (to jest stan, którego oczekuje przewodnik)
four states of dog's mind
  1. atack – agression
  2. fly – fear
  3. avoidance – insecurity
  4. surrender – calm submissive stay
Szanowni Czytelnicy, dlaczego o tym piszę?
Najważniejsza jest prawidłowa diagnoza/ zaobserwowanie zachowania psa a następnie dostosowanie naszego działania jako przewodnika, tak aby skutecznie przeciwdziałać i osiągnąć cel patrz pkt.4.
Powyższe stanowi punkt wyjściowy do wszystkich niechcianych zachowań naszego pupila, które go trapią z Twojej winy. Dlaczego Twojej winy, ponieważ to Twoje nieodpowiednie zachowanie powoduje taki stan pupila.
Zapraszam do kontaktu i spotkania ze mną celem prawidłowej oceny zachowania psa i uporządkowania wspólnego życia.
Do zobaczenia!